Orientálny brušný tanec - krátke predstavenie

Orientálny tanec alebo v našich končinách skôr známy pod názvom brušný tanec, má svoj pôvod v dávnych kultúrach Afriky, Indie a Blízkeho východu. Má mnoho podôb a štýlov, ktoré boli príznačné pre rôzne geografické oblasti alebo príležitosti, pri ktorých sa tancoval (napr. rôzne tance na svadbách, pouličný tanec pre pobavenie okoloidúcich, ...).


Základom orientálneho tanca sú krúživé, hojdavé a jemné vlnivé pohyby rôznych častí tela v protiklade s dynamickými a chvejivými pohybmi. Veľký dôraz je kladený na oblasť panvy a od toho sa zrejme odvodil jeho názov brušný tanec.


Orientálny tanec sa v nedávnej minulosti výrazne rozšíril v Amerike, Európe, ale už i v Ázii a svoje fanúšičky si našiel i u nás. Tento tanec totiž môže byť aj účinným cvičením pre ženy rôzneho veku a postavy, ktoré pozitívne pôsobí na celé telo i dušu. Posilňuje sa pri ňom správne držanie tela, rozvíja sa pohyblivosť, správna koordinácia a cit pre rytmus. Tie, ktoré ho už vyskúšali, si ho pochvaľujú pre jeho pozitívne účinky na fyzické i psychické zdravie a dokonca i krásu.


V súvislosti s orientálnym tancom si môžete prečítať aj niekoľko článkov v médiách dostupných na internete, na ktorých som v minulosti spolupracovala.

  1. Orientálny tanec - pohladenie pre telo i dušu (Zajtrajšie noviny, 22.10.2012)
  2. Brušné tance podporia vaše zdravie i sebavedomie (Korzár - príloha Pohoda ženám, 25.1.2011)Foto: osobný fotoarchívEditované: 18.4.2018