Kostýmy - Oblečenie na kurzy

Často sa objavuje otázka, či je potrebné, aby mala tanečnica na kurze orientálneho brušného tanca svoj tanečný kostým. V prvom rade je potrebné rozlišovať medzi oblečením na tanečné kurzy a kostýmami na tanečné vystúpenie (či už amatérskymi alebo profesionálnymi).


V závislosti od povahy kurzu sa vhodné oblečenie môže líšiť. V kurzoch orientovaných na tanečnú techniku je veľmi vhodné pohodlné skôr športovejšie oblečenie (legínsy, tričko, tanečné piškóty či cvičky, pás na boky), ktoré umožňuje širokú paletu pohybov aj počas rozcvičky a zároveň i vizuálnu kontrolu techniky pohybov či v zrkadle alebo lektorkou. V kurzoch prioritne zameraných na tanečnú relaxáciu a tancovanie pre zábavu môže byť vhodnejšie tanečné oblečenie alebo jednoduchý tanečný kostým, ktorý umožňuje lepšie prežívanie tanca a účastníčka kurzu sa v ňom môže cítiť ako skutočná tanečnica a nie len „cvičenkyňa“.


Pás alebo šatku na boky je možné zaobstarať rôznymi spôsobmi (NIE je však nutné, aby si začínajúca tanečnica zaobstarávala pás na boky hneď pred prvým kurzom). Často sa nájde v šatníku vhodná plážová šatka, ktorá túto úlohu na prvom kurze výborne zastúpi. Ak má potom tanečnica záujem svoj šatník obohatiť, tak veľmi často sú šatky a pásy dovážané z dovoleniek v Turecku, Tunisku, Egypte, ... V súčasnosti je možné zakúpiť tieto pásy a šatky v domácich alebo zahraničných internetových obchodoch, špecializovaných tanečných obchodoch, galantériách alebo aj "čínskych" obchodoch. V galantériách predávajú aj samotné peniažky a roľničky, takže je možné zhotoviť si pás na boky aj vlastnoručne. (Tipy na kúpu cez internet nájdete aj v mojom článku Obchodíky.)


Peniažkové a roľničkové pásy na boky sú zvyčajne charakteristické svojim výrazným zvukovým prejavom. Ich výhodou je metodické využitie, kedy tanečnica i inštruktorka môže sledovať správne vykonávanie pohybov aj podľa zvukov, ktoré tieto šatky a pásy vydávajú (pre niektoré tanečné prvky je typické, že sú tiché a iné tanečné prvky naopak peniažky výrazne rozozvučia). Nevýhodou týchto druhov pásov je výrazný hluk, a tak možný rušivý vplyv. Niektoré lektorky preto uprednostňujú iné typy pásov, ktoré sú tiché a menej rušivé (korálkové, strapcové, ... môže sa stať, že na niektorom kurze sú peniažkové a roľničkové pásy dokonca zakázané).


Kurzy orientálneho brušného tanca pod mojim vedením sú kombináciou výučby tanečnej techniky a tanca pre radosť, z toho dôvodu je vhodnejšie pohodlné skôr športovejšie oblečenie, ktoré môže byť rôzne ozdobené. Ako základ sú vhodné legínsy, tričko, cvičky (tanečné piškóty - mäkká podrážka je pre tanec ideálna) a šatka na boky. V kurzoch vyšších pokročilostí si tanečnice oblečenie ozdobujú, dopĺňajú o sukne či široké nohavice, aby pôsobilo aj esteticky zaujímavo a orientálnejšie.


Kostýmy pre začínajúce tanečnice a kurzistky

Jednoduchší tanečný kostým je možné využiť na kurzoch orientálneho tanca, obzvlášť na kurzoch zameraných na tanečnú relaxáciu a tancovanie pre radosť, na kurzoch vyšších pokročilostí a samozrejme na prípadných vystúpeniach, napr. na prezentácii tanečnej školy, ukážke tanca pre rodinných príslušníkov, súkromnej tanečnej párty.


Amatérsky tanečný kostým je možné si zhotoviť svojpomocne alebo zakúpiť hotový. Pri svojpomocnom zhotovení je možné využiť pekné plážové sukne, vyradené spoločenské šaty alebo ušiť úplne nový kostým. Z látok sa najčastejšie využívajú šifóny, mušelíny a satény. Často sa využíva i elastický zamat a lycra a v súčasnosti aj čipka či hodváb. Na zdobenie je možné využiť peniažky, roľničky, koráliky, flitre, flitrové šnúry, ozdobné šnúry, flitrové aplikácie, strapce, rôznu bižutériu. Tieto ozdoby sa dajú zaobstarať v galantériách, bižutériách, metrových textiloch, špecializovaných predajniach s tanečnými kostýmami a internetových obchodoch.


Najčastejšie sa jednoduchší tanečný kostým skladá z ozdobenej podprsenky, ozdobného pásu na boky a sukne alebo nohavíc. Podprsenka vhodnej veľkosti sa môže (ale ani nemusí) obšiť látkou a vyzdobiť napr. flitrami a peniažkami. Ideálna by bola farba podobná ako ozdobný pás na boky, pričom ako pás sa môže využiť peniažková šatka používaná na kurze. Nohavice sa môžu šiť ako úzke háremové alebo široké turecké. Sukňa môže mať rôzne tvary, kreativite sa jednoducho medze nekladú (môže byť kruhová, áčková, úzka, ...). Na internete je možné nájsť množstvo fotografií pre inšpiráciu a dokonca niekedy aj jednoduché strihy. V tejto súvislosti odporúčam prípadne zakúpiť aj knižku (Czyžová, I a kol. 2012. Kostýmy pro orientální tance. Praha : Grada publishing. ISBN 978-80-247-4350-9).


Foto: osobný fotoarchív


Editované: 28.4.2018