Obchodíky

Tanečnice rady rozširujú svoj šatník o orientálne kostýmy a doplnky, ktoré sa môžu využiť na kurzoch, vystúpeniach alebo ako doplnky nosené aj bežný deň. Okrem nákupu priamo od dizajnérov a v butikoch určených pre orientálne tanečnice je v súčasnosti asi najbežnejší nákup cez internet. Nasledujúci zoznam obsahuje rôzne domáce aj zahraničné internetové obchodíky, kde je možné zakúpiť okrem už spomínaného aj ďalšie tanečné rekvizity alebo hudbu. Cenovo výhodne je však možné nakupovať aj second-hand tovary na stránkach rôznych tanečníc a tanečných skupín. A v súčasnosti veľmi zaujímavou alternatívou k zaobstaraniu orientálnych "vecičiek" sú aj sociálne médiá.


Nasledujúci zoznam bol aktualizovaný k dátumu editácie. Ak niektorý obchodík už nefunguje a mám ho v zozname, tak sa ospravedlňujem a pri najbližšej editácii ho zruším.Slovenské a české obchodíky

Arcadum - peniažkové šatky a iný tovar pre orientálne tanečnice

Bongoshop - oblečenie na kurz, šatky a doplnky k orientálnemu tancu

Módni Trend Orient - orientálne kostýmy, galantéria a doplnky, CD a DVD

IMIX - orientálne kostýmy a doplnky, hudobné nástroje, fajky a pod.

Orient Shop - tradičný tovar z orientu

Tanecni obchod - výukové DVD k orientálnemu tancu

Orientální šití - orientálne kostýmy a doplnky, šitie na objednávku

Vodni Dymky - informačný portál o vodných fajkách

U Sylusky - sári, indické odevy a doplnky, tanečné doplnky

Kracikova - orientálne kostýmy a doplnky, galantérny tovar pre šitie kostýmov

Orient Anisah - orientálny kostýmy a doplnky, galantérny tovar a iné

Sari obchod - sári, indické odevy, doplnky pre indický a brušný tanec, koreniny, ...


Ďalšie zahraničné obchodíky

— — —


Nákup tanečného kostýmu a možné riziká

Kvalitné kostýmy je možné zaobstarať od špecializovaných dizajnérov orientálnych kostýmov alebo zakúpiť v butikoch pre orientálne tanečnice. V arabských krajinách a Turecku je možné nájsť spravidla niekoľko kusov aj v rôznych stánkoch na trhoviskách v medinách. U dizajnéra alebo v butiku strávite dlhší čas už len pri samotnom výbere a skúšaní. Treba si na to vyhradiť niekedy aj viac hodín a nebrať so sebou na taký nákup deti a netrpezlivých partnerov.


Pri nákupe v zahraničí je potrebné zohľadňovať okrem iného interkultúrne rozdiely (bez ohľadu na to, či obchodujete osobne alebo korešpondenčne). Napr. pri obchodovaní s Indiou, Tureckom a arabskými krajinami sa termíny nepovažujú za záväzné. Pri zhotovení kostýmov na zákazku totiž môže Európanom po polročnom čakaní dôjsť trpezlivosť (niekedy sa stáva, že hoci objednávate napr. z USA, tak americká spoločnosť je iba predajcom a výroba predsa len prebieha v Indii alebo niektorej arabskej krajine, takže v konečnom dôsledku sa opäť ddllhhoo čaká - riešením je nakupovať hotové produkty, ktoré majú predajcovia na sklade). Rizikom môže byť aj dodanie tovaru, ktorý úplne nezodpovedá objednávke alebo pôvodným predstavám – iná veľkosť podprsenky, iný farebný odtieň a pod. (čo však predstavuje bežný problém pri nákupe cez internet, len reklamácia v zahraničí je komplikovanejšia).


Tak ako aj inde, aj tu platí, že cena nie je vždy smerodajná - cena nie vždy vypovedá o kvalite. A do konečnej ceny je niekedy potrebné pripočítať aj iné náklady (pozri tabuľku nižšie).


Pri dodaní tovaru poštou je vhodné zahraničného predajcu upozorniť na to, aby tovar poistil a dodací list poslal v balíku i emailom. Nie je totiž ničím nezvyčajným, že balík príde poškodený a s chýbajúcim obsahom!


-----

Kalkulácia nákladov na tanečný kostým

Spôsob zadováženia kostýmuNáklady zadováženia kostýmu
Nákup zo zahraničia cez internetCena kostýmu + poštovné, balné, poistné + clo a DPH (pri dovoze z krajín mimo EU pri vyšších hodnotách) + bankové poplatky
Šitie na mieru v tuzemskuLátka + šitie (a vyhľadanie ochotnej a ideálne aj skúsenej krajčírky) + materiál na zdobenie + zdobenie
Vlastnoručne zhotovený kostýmLátka + materiál na zdobenie + veľa času


Želám veľa radosti i šťastia pri nakupovaní.
Nech máte iba pozitívne skúsenosti.Foto: osobný fotoarchív


Editované: 20.4.2018