Kostýmy pre profesionálne tanečnice

Profesionálne tanečné kostýmy môžu byť v rôznych štýloch, prevedeniach a cenách. Môžu byť zakúpené ako hotové kostýmy, ktoré je treba ešte prispôsobiť alebo ušité na mieru. Špeciálnou kategóriou sú luxusné, značkové a jedinečné kostýmy pochádzajúce od profesionálnych dizajnérov (Bella, Sim Moda Evi, Eman Zaki, Polina DC, ...).


Profesionálne kostýmy sú využívané väčšinou k vystúpeniam (nie na bežné tancovanie na kurzoch), keďže ich cena a v niektorých prípadoch i rýchle opotrebovanie ich využitie značne obmedzujú. Opotrebovanie kostýmu sa prejavuje napr. uvoľňovaním stehov, uvoľňovaním dekorácií, zašpinením, natrhnutím či prepálením.


V minulosti bolo možné rozlíšiť kostýmy podľa geografického kritéria. Napr. pre egyptské kostýmy boli často príznačné okrem iného napr. úzke sukne a krátke korálikové strapce, pre turecké kostýmy dlhé korálikové strapce a široké šifonové sukne, ... V súčasnosti už toto delenie nie je vôbec aktuálne, nakoľko módne trendy, vysoká konkurencia a glabalizačné procesy ovplyvňujú aj túto oblasť. V porovnaní s minulosťou je aj širšia paleta strihov, materiálov a techník zdobenia.


Výber kostýmy je ovplyvnený tanečným štýlom, ale aj očakávaniami klientov, typom podujatia, tanečným repertoárom, preferenciami samotnej tanečnice a pod. Ku klasickému orientálnemu tancu sa štandardne využíva dvojdielny kostým, ktorý pozostáva zo zdobenej podprsenky a sukne. K drum solam sú v súčasnosti moderné aj dvojdielne kostýmy s krátkou sukničkou. K bellydance fusion sa kostýmy prispôsobujú štýlu, s ktorým sa orientálny tanec spája - napr. šaty s prvkami flamenco alebo brazílskej samby. V prípade bellydance fantasy môže byť kostým rôzne tematicky upravený, napr. hadí kostým, kostým páva, bojovníčky, morskej panny a pod. K folklórnym tancom sa využívajú špeciálne kostýmy, napr. k baladi a saidi dlhé šaty - galabeya. Konkrétne tipy pre zhotovenie kostýmov môžete nájsť na internete alebo v špeciálnej literatúre, napr. Kostýmy pro orientální tance (Czyžová, I a kol. 2012. Kostýmy pro orientální tance. Praha : Grada publishing. ISBN 978-80-247-4350-9). O kostýmoch z dielne niektorých dizajnérov či iných zaujímavostiach sa môžete dočítať aj v bloku pôvodom českej tanečnice Kateriny Shereen (The Haraam blog by Katerina Shereen)


Ďalšou špecifickou kategóriou je oblečenie pre Tribal style. Je to špecifická forma tanca, ktorá vznikla v Amerike a je zmesou rôznych štýlov tanca, pričom aj kostým je tomu príznačný. Kostým môže byť zhotovený z prírodných materiálov a pôsobiť značne ľudovo, čo môže navodzovať mylný dojem, že sa jedná o tradičný tanec. Na hlave sa niekedy nosí turban, čo je v arabských krajinách skôr mužská súčasť odevu. Ďalšou súčasťou môže byť choli, čo je tričko siahajúce pod prsia a je bežnou súčasťou odevu indických žien. Choli môže zdobiť peniažková podprsenka a súčasťou môže byť ešte bolérko. Kostým byť zdobený aj rôznymi bambulami, ktoré sa v arabských krajinách používajú na ozdobovanie tiav a somárov pri špeciálnych príležitostiach. V tribal fusion bellydance sa potom možno stretnúť aj s rôznymi etno ozdobami, mušličkami a pod.


Foto: osobný fotoarchív


Editované: 26.5.2018