Kostýmy pre vybrané folklórne tance

Tradičné folklórne tance, podobne ako naše ľudové tance, sa tancujú viac-menej v tradičných odevoch. Napríklad Raqs Al Balady alebo Raqs Al Assaya (tanec s paličkou) sa tancujú v úzkom rúchu s rozparkami po stranách, ktoré sa nazýva Galabeya. Galabeye môžu byť v tradičnejšom prevedení z pôvodných prírodných materiálov. V modernejších verziách sa vyhotovujú z rôznych látok, napr. krajok, lesklých či flitrovaných látok. V modernejších prevedeniach sa využíva aj iný strih, kedy je podprsenka oddelená. Na hlave tanečnice zvykne byť šatka a podobne aj okolo bokov.

S najväčším egyptským prístavom Alexandriou sa spája jalexandrijský tanec (Melaya Leff, Eskandarani) v typických krátkych šatách po kolená. Sukňa sa väčšinou skladá z viacerých volánov. Šaty sú často vo veselých farebných prevedeniach. Tancovať sa zvykne naboso alebo v topánkach s opätkami. Súčasťou tohto kostýmu zvykne byť veľký čierny závoj - melaya, s ktorým sa tanečnica pri tanci rôzne zahaľuje a pohráva (nie ako pri tanci so závojom).

V oblasti Perzského zálivu sa tancuje ženský folklórny tanec Khaleegy (Raqs Al Nasha´ar) v dlhom splývavom rúchu, ktoré je bohato zdobené. Tanečnice majú rozpustené vlasy, nakoľko súčasťou tohoto tanca je množstvo pohybov hlavy a vlasov.

Pre podrobnejšie predstavenie jednotlivých kostýmov ako i ďalších folklórnych tancov odporúčam štúdium ďalších zdrojov, napr. aj knihu Czyžová, I a kol. 2012. Kostýmy pro orientální tance. Praha : Grada publishing. ISBN 978-80-247-4350-9


Foto:

Hilary: The Different Types of Belly Dancing. Dostupné na internete: <https://adrianedance.com/the-different-types-of-belly-dancing-part-2>


Editované: 26.5.2018