Kde získať hudbu k tancu?

Keď som začínala s orientálnym tancom (bolo to ešte na začiatku nášho milénia), tak získať hudbu vhodnú k orientálnemu brušnému tancu bol tu na východnom Slovensku priam heroický výkon. Podarilo sa mi pár CD kúpiť v predajniach hudobnín a "etno" obchodíkoch, jeden album som získala od svojej lektorky za zastupovanie na kurze, niečo som zakúpila na základe katalógu ARC music a až na svojich potulkách po Tunisku a Egypte sa mi podarilo rozšíriť svoju zbierku. Zlákalo ma vtedy všetko, čo sa aspoň trochu blížilo k orientu a často to bola dokonalá ukážka "kúpy mačky vo vreci", keďže nezriedka som si mohla vypočuť tie skladbičky až doma po kúpe. Však preto mám doteraz doma aj albumy, ktoré som počula iba raz - prvý a poslednýkrát.


Časy sa však menia a v súčasnosti ani začínajúce tanečnice nemajú problém dostať sa k hudbe vhodnej k orientálnemu tancu a zároveň takej, ktorá bude lahodiť uchu. Internet a internacionalizácia v oblasti obchodu sú veľkou pomocou. Vhodnú hudbu je teda možné zakúpiť cez internetové obchodíky venované orientálnym tancom alebo svetovej hudbe či priamo zakúpiť od hudobníkov aj cez ich internetové stránky. Dokonca existujú aj možnosti, ako sa dostať k hudbe zadarmo - napr. keď autori nechajú niektoré svoje skladby voľne šíriteľné. A výborné je aj to, že v súčasnosti už nie je nutné zakúpiť celý album, ale môžete si kúpiť iba vybrané skladbičky, ktoré sa vám páčia.


Pred kúpou si môžete skladby alebo ich vybrané časti vypočuť, čo vám pomôže pri rozhodovaní o kúpe. A pomôcť môže pri tom napr. aj populárny www.youtube.com, či iné stránky alebo aplikácie, kde si môžete niektoré albumy vypočuť dokonca celé a potom zakúpiť v internetovom obchode. Kúpou totiž okrem iného podporujeme autorov v ich ďalšom úsilí a tvorbe, aby pre nás vytvorili ďalšie super skladbičky.


Ak by ste mali chuť na pár konkrétnych odkazov na hudbu vhodnú k orientálnemu brušnému tancu a nácviku, tak vypočuť si môžete na youtube, napr. tieto albumy:

 1. Classic Arabic Albums: Samir Srour & Oum Koulthoum
 2. Bellydance: Rhythm Of The Nile
 3. Egyptian Collection: The Very Best Arabic Hits
 4. Arabian Greats
 5. Tabla Groove: Egyptian Dance Album
 6. Best Middle Eastern Dance Songs
 7. ...

A na nákup môžete využiť okrem kamenných predajní hudobnín a orientálnych obchodíkov aj internet. Zoznam internetových obchodíkov pre orientálne tanečnice nájdete na mojej stránke alebo môžete hudbu počúvať a zakúpiť aj cez tieto stránky a aplikácie:

 1. Amazon
 2. ARC Music
 3. Buy CD
 4. Deezer
 5. iTunes
 6. Google Play
 7. Spotify
 8. ...


Foto: osobný fotoarchív (na fotke bubeník Dušan Zatroch - fotka použitá s láskavým súhlasom)Editované: 20.4.2018