Hodvábne vejáre

Hodvábne vejáre sú modernou efektnou rekvizitou a najčastejšie sa využívajú v štýle belly dance fusion / belly dance fantasy. V angličtine sa hodvábny vejár nazýva ako fan veil (vejárový závoj) a lepšie napovedá o tom, že sa jedná vlastne o kombináciu vejára so závojom, resp. vejár s „chvostom“. Táto rekvizita totiž vôbec nemusí byť zhotovená z hodvábu, tak ako by sa logicky odvodilo zo slovenského názvu.


História

Hodvábne vejáre sú novodobá tanečná rekvizita. Do tanca blízkeho a stredného východu bola táto rekvizita prinesená z regiónu ďalekého východu (východná Ázia). Cassandra (www.midleeasterndance.com) uvádza, že v Číne a Japonsku má všeobecne tanec s vejárom dlhú históriu (objavil sa cca 1000 rokov p. n. l.) a postupne sa rozšíril aj ďalej do Ázie a potom do Európy. Do orientálneho tanca z Číny prenikli aj kombinácie so stuhami, z kórejského tanca skupinové vytváranie obrazcov s pomocou vejárov (napr. v podobe rôznych kvetín), z vietnamského tanca napr. ladné otváranie a zatváranie vejára. Z Európy potom preniklo do orientálneho tanca koketné zvodné narábanie s vejárom a konkrétne z flamenga to boli aj dramatické pózy a efekty. V orientálnom tanci sa využívanie hodvábneho vejára, resp. vejára s dlhým „chvostom“ začalo až na konci 20. storočia.


Typy hodvábnych vejárov

Hodvábny vejár sa spravidla skladá z bambusovej kostry a látky pokrývajúcej samotný vejár, ktorá plynule pokračuje do „chvosta“. Látka je zvyčajne hodváb, ktorý je ľahký a vo vzduchu krásne vlaje. Môže to byť však aj iný materiál, napríklad šifón, čo sa odrazí aj na cene vejára – šifónový je lacnejší. Šifón je aj trochu ťažší, čo má za následok trochu iný pohyb chvosta, náročnejšie udržanie vo vzduchu a trochu väčšiu hlasitosť pri niektorých prvkoch. Cenová prijateľnosť je však veľkou výhodou pri tréningoch, na kurzoch a vo väčších skupinách. Čo sa farby týka, tak výber je v podstate neobmedzený od jednofarebných hodvábnych vejárov, cez dvoj, troj či viacfarebné alebo ručne maľované s konkrétnymi vzormi. Typizované farebné kombinácie sú prirodzene lacnejšie a unikátne sa robia na objednávku, za čo sa pripláca. V súčasnosti sa môžeme stretnúť aj s led hodvábnymi vejármi, ktoré pekne vyniknú v tme či šere, ale pre led svetielka je takýto vejár značne ťažší a „chvost“ sa inak k správa. Stretnúť sa môžeme aj s rôznou dĺžkou „chvosta“ vejára. Spravidla čím je chvost dlhší, tým ťažšie sa s hodvábnym vejárom tancuje. A v neposlednom rade je dôležité spomenúť, že vejáre môžu byť pravé a ľavé. Tancovať je možné s dvoma pravými, dvoma ľavými alebo pravo-ľavým párom. Pravo-ľavý pár sa prirodzenejšie drží a otváranie vejárov je intuitívnejšie. Ja osobne však tancujem s pravými vejármi, na čo mám viacero dôvodov :).


Tipy ku kúpe

V prvom rade je potrebné zvážiť, za akým účelom si chceme vejáre zaobstarať a koľko chceme do vejárov investovať. Pre nácvik a samotné potešenie z tanca s hodvábnym vejárom nám postačí aj lacnejšia alternatíva. Na hodvábne vejáre k vystúpeniam už budeme mať väčšie nároky. Úplne ideálne je pred rozhodnutím možnosť vyskúšať si viacero typov – napr. na workshope. Cenovo najprijateľnejšie sú „pravoruké“ šifónové vejáre v typizovaných farebných kombináciách napríklad v dúhovom prevedení, čo sa hodí prakticky ku každému kostýmu. Taký hodvábny vejár je možné za cca 4 € zakúpiť napr. cez nákupný portál AliExpress. Hodvábny vejár z hodvábu odporúčam zakúpiť radšej zo špecializovaných butikov alebo obchodíkov pre orientálne tanečnice – je tam väčší výber, možnosť voľby pravo-ľavého páru, možnosť farieb na objednávku a „záruka“ kvality hodvábu a bambusu a možno aj lepšia možnosť reklamácie. Pre nás na Slovensku sú celkom prijateľnou voľbou české obchodíky (pozri článok o obchodíkoch). Cena páru kvalitných hodvábnych vejárov sa v súčasnosti pohybuje spravidla okolo 20 € a viac.


Postrehy k tancu s hodvábnymi vejármi

Hodvábne vejáre sú krásna a efektná tanečná rekvizita, ale nemala by slúžiť na zakrytie tanečných nedostatkov. Nemalo by sa väčšinu času len stáť a mávať. Na druhej strane je však potrebné docieliť, aby sa „chvost“ nedotýkal zeme, resp. iba minimálne (vejár sa špiní, hrozí pristúpenie „chvosta“ a zničenie vejára alebo i pád). Tanec by sa mal prispôsobiť možnostiam hodvábnych vejárov a preto sú vhodné choreografie, kde je možné vopred pripraviť kombináciu krásneho tanca a pohybov s hodvábnymi vejármi. Aj z uvedených dôvodov niektoré tanečnice nie sú fanúšičkami tejto rekvizity. Okrem toho sa hodvábnym vejárom vyčíta, že nie sú tradičné, obmedzujú samotný tanec ba často je vystúpenie „bez tanca“, vejáre obmedzujú výhľad na tanečnicu, udržanie vejárov vo vzduchu si často vyžaduje priveľké množstvo otočiek alebo opakovania rovnakých pohybov a pod.


Pri príprave vystúpenia odporúčam prehodnotiť, kto bude cieľové publikum. Na bežné vystúpenie pred verejnosťou postačí aj šikovné mávanie a vytváranie zaujímavých kreácií s vejárom. Ale pri príprave vystúpenia na festival alebo súťaž, kde bude v hľadisku "znalé" publikum, ktoré už vejáre dobre pozná, je potrebná značne väčšia príprava. Tu už len šikovné mávanie a vytváranie vejárových kvietočkov nebude postačovať - potrebné bude "zamakať" a skutočne s vejármi aj tancovať.


Foto: osobný fotoarchív

Publikované: 3.6.2018